تابلو برق موتورخانه

تابلو برق موتورخانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر موتور خانه، تابلو برق موتورخانه است. این بخش از موتورخانه تمام فرمان‌ها و همچنین مدیریت دما‌ها و مدار‌ها را با فرایند‌هایی که در تابلو برق به کار برده می‌شود، امکان‌پذیر می‌سازد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تابلوهای برق موتورخانه آشنا کنیم و راجع به تجهیزات و اجزا آن کمی اطلاعات کسب کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تابلو برق موتورخانه در واقع جهت راه اندازی درست الکتروموتور‌ها همراه با حفاظت کامل تولید و به کار برده می‌شود. این تابلو برق‌ها کاربرد‌های بسیار گسترده‌ای دارند و از آن‌ها در مکان‌های مختلف استفاده به عمل می‌آید. از جمله آن می‌توان به دیگ بخار، مشعل‌ها و… اشاره کرد. استفاده از این تابلو برق‌ها باعث می‌شود تا کنترل به صورت دقیق و بدون دخالت نیروی انسانی و به صورت کاملاً خودکار انجام گیرد. درصد قابل توجهی از تجهیزاتی که در موتورخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد جهت راه اندازی موتور‌ها است و مابقی آن مربوط به تجهیزات روشنایی و سایر تجهیزات است.

این تابلو‌ها در انواع مختلفی طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. از جمله این تابلو می‌توان به مدل ایستاده، دیواری توکار، دیواری روکار و بارانی اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین موارد قابل توجه درباره‌ تابلو برق‌ها، نحوه‌ی محافظت آن‌ها است که بر اساس منطقه مورد استفاده از لحاظ جغرافیایی و جوی تعیین می‌گردد؛ در واقع داخل این تابلو‌ها درایور‌های به خصوصی نصب می‌شوند که خنک‌سازی آن‌ها با توجه به دمای جوی و مکان جغرافیایی صورت می‌گیرد.

انواع تابلو برق موتورخانه

دنبال تابلو برق صنعتی باکیفیت و برند معتبر می‌گردید؟ روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید.

تجهیزات تابلو برق موتورخانه

تابلو برق موتورخانه از تجهیزات متفاوتی تشکیل شده است که این تجهیزات به شرح زیر هستند:

💠 دو عدد مشعل که با استفاده از گاز و برق تک فاز روشن می‌شوند و آبی که در حال گردش است را گرم کنند.

💠 ترموستات از دیگر تجهیزات به کار رفته در تابلوهای برق موتورخانه هستند که بر روی لوله‌های آب خروجی مشعل‌ها نصب می‌شوند و دما‌هایی حدود ۶۵ تا ۷۵ درجه سانتی گراد را تنظیم می‌کنند.

💠 سه عدد پمپ نیز از دیگر تجهیزات به کار رفته در این تابلوها است که یکی از آن‌ها سه فاز است و دو نمونه‌ی دیگر تک فاز هستند. پلاک‌های موتور‌های تک فاز و سه فاز واضح نیستند، بنابراین با آمپر متر کلمپ این جریان‌ها را در حین کار عادی موتور ثبت می‌کنند.

قیمت تابلو برق موتورخانه

هزینه‌های راه اندازی تابلو برق‌های موتورخانه‌ها چه از انواع صنعتی باشند و چه از انواع خانگی باشند، به نوع متریال و همچنین ماده‌ای که برای محفظه محافظتی که قرار است تجهیزات مهم برقی درون آن قرار بگیرند، بستگی دارد. جالب است بدانید تابلو برق صنعتی و خانگی معمولاً در دو نوع کلی فلزی و پلاستیکی طراحی و تولید می‌شوند که تابلو برق‌های فلزی خود می‌توانند از فلز آهن یا استیل و… ساخته شوند؛ علاوه بر این، تابلو برق‌های پلاستیکی نیز می‌توانند از جنس‌های مختلف از جمله شفاف یا ساده باشند و بر این اساس دارای قیمت‌های متفاوتی هستند.

تابلو برق‌ها ممکن است به صورت روکار و یا توکار نصب شود که این موارد نیز بر قیمت نهایی تابلو برق تأثیر مستقیم دارد. باتوجه به نیاز ساختمان، ابعاد و مساحت و حجم این تابلو برق موتورخانه‌ها متفاوت و قیمت نیز بر اساس این موارد محاسبه می‌شود.

اجزا تشکیل دهنده تابلو برق موتورخانه

تابلو برق‌ موتورخانه‌ها از اجزا متفاوتی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این اجزا نقش مهمی در کارکرد محصول دارد. در اینجا قصد داریم شما را با اجزا تشکیل دهنده تابلو برق موتورخانه آشنا کنیم و به صورت خلاصه شما را با نقش هر یک از این اجزا آشنا کنیم، بنابراین تا انتهای این بخش به همراه ما باشید.

🔵 کنتاکتور

عامل اصلی قطع و وصل مدار فرمان از راه دور

🔵 بی متال

فرمان دادن قطع جریان در اثر عبور جریان بیش از حد مجاز

🔵 انواع رله‌ها

ارسال کردن فرمان قطع یا وصل جریان در اثر به وجود آمدن عوامل مختلف و خطا‌های متفاوت (مانند رله‌ی کنترل فاز، رله‌ی کنترل بار، رله‌ی زمانی یا تایمر و…)

🔵 انواع مختلف کلید‌ها

جهت قطع و وصل کردن مدار (مانند کلید‌های سلکتوری، غلتکی، بوش باتون، میکرو سوئیچ، فلوتر سوئیچ و…)

🔵 تجهیرات اندازه گیری

محاسبه کردن پارامتر‌هایی که متغیری هستند (مانند آمپر متر، ولت متر، وات متر، فرکانس متر، کسینوس فی متر و…)

🔵 ترانس جریان یا سی تی (ترانس ولتاژ یا پی تی)

کاهش یا افزایش دادن جریان و یا ولتاژ

🔵 بدنه

قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می‌کند و آن‌ها را محافظت می‌کند

🔵 ارتباطات

جزئی که باعث ارتباط تجهیزات توسط هادی‌ها می‌شود (مانند سیم ها، شینه ها، کابل‌ها و…)

خرید تابلو برق موتورخانه

تابلو برق موتورخانه یکی از وسایلی است که در خرید آن باید به نکات زیادی توجه داشت، زیرا یک خرید درست می‌تواند باعث کارکرد درست شود.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در خرید تابلو برق به آن توجه کرد، قیمت تابلوهای برق موتورخانه است. باتوجه به وجود نوسانات اقتصادی امروزه، قیمت تابلو برق مقدار ثابت و مشخصی ندارد و همانطور که پیش‌تر اشاره شد، به پارامتر‌های مختلفی از جمله جنس بدنه تابلو، ابعاد، نوع آن و… بستگی دارد. مورد مهم دیگر، نوع تابلو برق مناسب با توقعات شما است. برای خرید بهترین گزینه باتوجه به نیاز‌های شما، بهتر است با متخصصان این حوزه صحبت و مشورت بگیرید تا در نهایت، خرید مطمئنی داشته باشید.

تابلو برق موتورخانه
سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را تا حدودی با تابلو برق موتورخانه آشنا کنیم، تجهیزات آن را مورد بررسی قرار دادیم و دانستیم که قیمت تابلوهای برق موتور خانه تحت تأثیر چه عواملی متغیر است؛ همچنین با اجزا مختلف این محصول آشنا شدیم و به بررسی عملکرد هر یک از این اجزا پرداختیم.

شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با متخصصان و مشاوران با تجربه ما در این زمینه با شماره تلفن: 021-36612997 ارتباط برقرار کنید و از راهنمایی آن‌ها بهره‌مند گردید. درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، تابلو پاور با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۱۰ آذر ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*