تجهیزات برق صنعتی

تجهیزات برق صنعتی

قبل از بررسی تجهیزات برق صنعتی باید بدانید که برق صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟ برق صنعتی همان جریان برق موجود در یک کارخانه یا کارگاه صنعتی است. به عبارت ساده‌تر برقی که در محیط‌های صنعتی استفاده شود به برق صنعتی معروف است. روش‌ها و تکنیک‌های زیادی برای استفاده و کنترل این برق وجود دارد برای مثال در ساختمان‌های تجاری، مسکونی، بیمارستان‌ها و… استفاده می‌شود.
باید بدانید که اصلی‌ترین فعالیت این برق مربوط به صنعت و تابلو برق‌ صنعتی است. با داشتن اطلاعات کافی در زمینه برق صنعتی به راحتی می‌توان تجهیزات صنعتی را فعال یا غیر فعال کرد. این جریان برق به صورت سه فاز با ولتاژ کاری ۳۸۰ ولت است. همین جریان برق سه فاز است که در بیشتر صنایع به عنوان برق صنعتی شناخته می‌شود. از این نوع برق برای وسایل بزرگی همچون آسانسورها و پله‌های برقی موجود در محیط شهری استفاده می‌شود. بنابراین برق صنعتی نوعی از سیستم‌های انتقال و توزیع برق است که از طریق تجهیزات مختلف پیاده‌سازی می‌شود.

کلید حرارتی

دسته بندی تجهیزات برق صنعتی

در حالت کلی تجهیزات برق صنعتی در دسته بندی‌های مختلفی همچون کنترل صنعتی، ابزار دقیق، اتوماسیون صنعتی، هیدرولیک، پنوماتیک، حرارتی، ترموکوپل و… قرار می‌گیرند. در حالت کلی این دسته بندی‌ها بسیار به هم نزدیک هستند به صورتی که گاهی اوقات تفکیک کردن آن‌ها سخت می‌شود. برای مثال مبدل‌ها، انواع سنسور، ترانسمیتر فشار را در نظر بگیرید برخی فکر می‌کنند که در دسته اتوماسیون صنعتی و برخی دیگر فکر می‌کنند در دسته تجهیزات ابزار دقیق هستند. گفتنی است که تمام دسته بندی‌های گفته شده به نوبه خود شامل زیر گروه‌ها و قطعات بسیار زیادی هستند. بنابراین باید دسته‌بندی کردن تجهیزات صنعتی را راحت‌تر کنیم؛ در حالت کلی تجهیزات برق صنعتی به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

🟠 معرفی و آشنایی با چراغ سیگنال تابلو برق 🟠

فشار کم
✅ فشار متوسط
✅ فشار زیاد

کاربرد برق صنعتی

بدون شک بیشترین کاربرد برق صنعتی به دو حیطه صنعت و صنایع مختلف بر می‌گردد. برای این که تجهیزات صنعتی مختلف به راحتی روشن و خاموش شوند به جریان الکتریکی احتیاج است. این نیاز مهم از طریق برق صنعتی قابل اجراء خواهد بود. به همین دلیل غیر فعال‌سازی و فعال سازی، کنترل و مدیریت تجهیزات صنعتی یا ماشین آلات صنعتی مختلفی از طریق برق صنعتی امکان‌پذیر خواهد بود. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به مواردی همچون هیترهای صنعتی، سنگ شکن‌ها، هیترهای صنعتی، دستگاه‌های برش، نوارهای نقاله و… اشاره کرد.

تجهیزات برق صنعتی

انواع تجهیزات برق صنعتی

تجهیزات برق صنعتی شامل موارد زیادی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

کنتاکتور

کنتاکتور از جمله پرکاربردترین قطعات الکتریکی است که در مدارهای الکتریکی با توان بالا برای قطع و وصل مدار استفاده می‌شود. این قطعه یک کلید مغناطیسی است که همچون کلیدهای سه فاز مجهز به سه کنتاکت اصلی هستند. در ساختار این کلید دو هسته U و E شکل وجود دارد که یکی از آن‌ها ثابت و دیگری متحرک است. هنگامی که جریان الکتریکی از هسته الکترومغناطیسی عبور می‌کند یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. تغییری که در این نیروی تولید شده توسط الکترومغناطیسی باعث می‌شود که وضعیت کنتاکت مشخص شود. این کنتاکتورها در ظرفیت توانی مختلف و مدل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. کنتاکتور بر خلاف کلیدهای اتوماتیک به منظور قطع شدن جریان اتصال کوتاه تولید نشده است.

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یک تجهیز حفاظتی است که به منظور حفاظت از دستگاه‌ها و تجهیزات برقی در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های صنعتی، سیم و کابل‌های مدار، مدارات روشنایی مراکز مسکونی و صنعتی و… از جمله این تجهیزات هستند. در ساختار کلیدهای اتوماتیک رله‌هایی وجود دارد که وظیفه خاص خود را انجام می‌دهند. کلیدهای اتوماتیک پس از قطع مدار در هنگام خطا به سرعت آماده به کار می‌شود.

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری یکی دیگر از تجهیزات برق صنعتی است که با نام فیوز مینیاتوری هم شناخته می‌شوند. این تجهیز باعث می‌شود که یک مصرف کننده در برابر اضافه بار یا اتصال کوتاه محافظت شود. از آن جایی که این کلید خودکار است بعد از این که قطع می‌شود می‌تواند مجددا به حالت مدار باز برگردد. کلیدهای مینیاتوری را نمی‌توان تنظیم کرد و به دو صورت حرارتی و مغناطیسی عمل می‌کنند. در حالت کلی این کلیدها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها در شرایط مختلف برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حقیقت برای محافظت کردن از این کلیدها از جعبه فیوز ایتفاده می‌کنند. این جعبه فیوز قادر است که کلید را در برابر پارامترهای مختلفی همچون حرارت، رطوبت، نور خورشید، سردی، آتش سوزی و… محافظت کند. البته برای محافظت از تجهیزات برق صنعتی از تابلو برق صنعتی استفاده می‌شود. این تابلو برق علاوه بر محافظت از تجهیزات می‌تواند جان افراد را در برابر برق گرفتگی محافظت کند. تابلو برق‌های صنعتی هم به نوبه خود انواع مختلفی دارند که در مکان‌هایی با برق صنعتی استفاده می‌شوند.

کلید مینیاتوری

کلید حرارتی

این مدل تجهیز برق صنعتی از بی‌متال و فیوز مینیاتوری تشکیل شده است که با استفاده از آن می‌توان موتور را در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه به صورت همزمان محافظت کرد. این کلیدها با مشاهده اضافه بار یا اتصال کوتاه الکتروموتور را از منبع قطع می‌کند. این کلیدها به کلیدهای MPCB هم معروف هستند و قابلیت قطع زیر بار را دارند. این کلیدها به منظور روشن و خاموش شدن الکتروموتورهای سه فاز استفاده می‌شوند. کلیدهای حرارتی مجهز به شستی قطع وصل یا همان ۰.۱ هستند. البته برای تست سالم بودن این کلید از کلید تست استفاده می‌کنند. در واقع این قطعه همچون بی‌متال‌ها مجهز به درجه تنظیم جریان هستند. درجه این کلید معمولا ۱۰ درصد بیشتر از جریان نامی موتور تنظیم می‌شود.

سخن پایانی

تابلو پاور ارائه‌دهنده انواع تجهیزات برق صنعتی است که تمام این تجهیزات را با کیفیت و عملکرد فوق العاده‌ای به مشتریان ارائه می‌دهد. در این مطلب به صورت مختصر راجع به برق صنعتی و کاربردهای آن صحبت کردیم. البته راجع به تجهیزات برق صنعتی هم به صورت کامل مطالبی را بیان کردیم. امیدوارم پس از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید و بهترین انتخاب را داشته باشید. در صورت داشتن هر گونه نظر پیشنهاد و یا انتقادی می‌توانید آن را برای تابلو پاور کامنت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

تاریخ انتشار 1401/05/27

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*