پست کمپکت چیست؟

پست کمپکت چیست

پست کمپکت چیست؟ یکی از پست‌های متنوع توزیع برق را می‌توان پست کمپکت معرفی نموده و در مواقعی که برای تشکیل پست زمینی، امکان تهیه نمودن زمینی خوب و مناسب نباشد، از این پست برای توزیع میزان بار یا انرژی الکتریکی در منطقه برای شبکه ۲۰ کیلوولت، استفاده می‌شود.

پست‌های کمپکت معمولاً در مکان‌ها و فضاهای باز نصب و راه‌اندازی می‌شوند. پست کمپکت در حقیقت به محیط یا فضایی از قبل ساخته‌ شده هم گفته خواهد شد. این نوع از پست‌های برق به‌آسانی قابل حمل‌ و نقل هستند و از کمترین میزان ساخت‌ و ساز بهره‌مند هستند. برای نصب و قرارگیری پست کمپکت، به‌طور کلی نیاز به زمان زیادی نبوده و می‌توان این نوع پست را با حداکثر اطمینان و بالاترین ایمنی بهره‌برداری کرد.

ساختمان اصلی پست کمپکت به‌صورت کلی شامل یک سری از فونداسیون‌های مناسب به همراه ساختارهای اسکلت فلزی بوده و کلیه‌ی درب و بدنه‌های آن با پوششی از ورقه‌های فلزی محکم، ساخته می‌شود؛ پست‌های کمپکت همچنین به همراه سایر وسایل و تجهیزاتی مثل تابلو برق صنعتی، تابلو برق فشار ضعیف، ترانسفورماتور و دیگر وسایل و قطعات جانبی نصب می‌شود.

افراد اساساً در بیشتر ساختمان‌ها و مراکز صنعتی از پست‌های کمپکت از پیش ساخته شده استفاده می‌کنند. پست‌های کمپکت به‌صورت کلی در اکثر صنایع سبک و سنگین مثل پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های توزیع برق، نیروگاه‌های بادی، شبکه‌های توزیع برق فشار متوسط و… کاربرد دارند. از مزیت‌های پست کمپکت می‌توان به نصب آسان، بهره‌برداری راحت، کاهش هزینه ساختمانی، امکان نصب در مکان‌های عمومی اشاره کرد.

پست کمپکت نصب شده

انواع پست کمپکت

پست‌های کمپکت به‌صورت کلی و باتوجه به مشکلات مربوط به کمبود جا و هزینه‌های زیاد زمین در شهرهای بزرگ یا شهرک‌های صنعتی، اساساً از اهمیت زیادی برای حفظ شرایط ایمنی خود برخوردار هستند. در این نوع از پست استفاده از وسایل و تجهیزات الکترونیکی امن و خوب از اهمیت بسیاری برخوردار است. پست کمپکت به‌طور کل با بهره‌گیری از استانداردها و فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و این نوع از پست توانسته بخشی از نیازهای افراد را به‌خوبی برطرف نماید. در قسمت زیر به عمده‌ترین نوع‌های پست کمپکت اشاره می‌شود:

🟢 پست‌های کمپکت از پیش‌ساخته: این نوع از پست‌های توزیع برق با استفاده از فناوری‌های مدرن و روز دنیا و همچنین باتوجه به استانداردهای جهانی طراحی می‌شوند. پست کمپکت از پیش‌ساخته دارای حداکثر ضریب ایمنی و ماندگاری است و میزان بار الکترونیکی بسیاری از افراد را با سرعت بسیار عالی تأمین خواهد کرد. این نوع از پست‌ها به‌صورت کلی شامل هواکش‌های مناسبی برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به درون پست می‌باشند.

🟢 پست کمپکت دفنی: پست‌های کمپکت دفنی به‌صورت کلی بیشتر در مکان‌هایی که اصلاً فضایی برای نصب پست ندارند، استفاده می‌شوند. پست کمپکت دفنی در زیر آب هم فعالیت کرده و کابل آن نیز از جنس ضد آب است.
دیگر نوع‌های پست کمپکت به‌صورت زیر هستند:

۱- پست کمپکت از قبل ساخته‌ شده با سایز معمولی و بدنه فلزی

۲- پست کمپکت از پیش‌ ساخته شده با ابعاد معمولی و بدنه ساندویچ پنل

۳- پست کمپکت از پیش‌ ساخته شده نیمه دفنی

۴- پست کمپکت از پیش‌ ساخته تمام دفنی

۵- پست کمپکت موبایلی

۶- پست کمپکت پد مانند تمام روغنی

۷- پست کمپکت مدولار گازی یا نیمه روغنی

نقشه پست کمپکت

نقشه پست کمپکت

به‌صورت کلی یکی از نکات اساسی و کلی که افراد در هنگام تهیه‌ی نقشه پست کمپکت باید به آن توجه نمایند، رعایت کردن ظاهر شهری و زیبایی مورد نیاز در طراحی نقشه و محاسبات است. نقشه و طراحی اتاقک این نوع از پست برق باید به صورتی باشد که بتوان پست را به‌ آسانی با پیچ و مهره به زمین وصل کرد. بعد از طراحی پست‌های کمپکت باید پست را در فونداسیون نصب نمود. بدنه اصلی این نوع از پست‌های توزیع برق از جنس گالوانیزه بوده و در مقابل انواع آتش‌سوزی‌ها، ضربه‌های مکانیکی، خوردگی‌ها و… از حداکثر مقاومت و پایداری برخوردار هستند.

در نقشه‌ی طراحی پست کمپکت به‌صورت کلی باید به معیارهای وزن و اندازه توجه ویژه‌ای شود. در نقشه طراحی پست کمپکت برای ورود به پست و امکان دسترسی به وسایل و تجهیزات، باید دو قسمت ورودی و مسیر مشخص شود. عرض ورودی درب‌ها در پست کمپکت برای جایگزینی و انتقال وسایل جانبی باید در حدود ۵۰ الی ۶۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شود. در قسمت درب پست کمپکت معمولاً از میکروسوئیچ استفاده خواهد شد تا به هنگام باز شدن درب، چراغ‌های سقفی روشن‌شده یا زنگ هشداردهنده‌ی ورود به پست زده شود.

قیمت پست کمپکت

قیمت کلی و یا هزینه تولید یک پست کمپکت از قبل ساخته شده اساساً بستگی به جنس و نوع سازه پست و وسایل و تجهیزات داخلی و جانبی مورد استفاده شده در ساخت پست دارد. به‌صورت کلی با توجه به مکان نصب پست کمپکت، شرایط آب و هوایی این پست، نزدیکی به اماکن عمومی، قرار گرفتن وسایل جانبی گران‌ قیمت برقی در پست برق و… توجه به کیفیت ساخت پست کمپکت بسیار مهم و ضروری است. قیمت انواع مختلف پست کمپکت باتوجه به استانداردها و جنس ورقه‌های به‌کاررفته در بدنه‌ی پست نیز تعیین خواهد شد.

پست کمپکت

معایب پست کمپکت

پست‌های کمپکت به‌صورت کلی دارای یک سری از عیب‌های عمده بوده و در قسمت زیر به آن‌ها نیز اشاره می‌شود:

1- جنس بدنه اصلی پست‌های کمپکت از فلز بوده و بعد از گذشتن زمان دچار زنگ‌ زدگی و انواع خوردگی‌ها خواهند شد.

2- پست‌های کمپکت به دلیل وزن بسیار زیاد، در حمل‌ و نقل کردن سخت و مشکل‌‌زا هستند.

3- بعضی از پست‌های کمپکت از جنس بتن بوده و در آینده بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها به وجود می‌آیند. (مثل مشکل خوردگی آرماتور در پست‌ کمپکت)

سخن نهایی

ممنون از اینکه ما را در مقاله «پست کمپکت چیست؟» همراهی نمودید. درصورت وجود هرگونه نظر یا سؤال، تابلو پاور با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

به‌روز رسانی در تاریخ ۱۴ دی ۱۴۰۰

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*