پست کمپکت چیست؟

پست کمپکت چیست

پست کمپکت چیست؟ یکی از پست‌های متنوع توزیع برق را می‌توان پست کمپکت معرفی نموده و در مواقعی که برای تشکیل پست زمینی، امکان تهیه نمودن زمینی خوب و مناسب نباشد، از این پست برای توزیع میزان بار یا انرژی الکتریکی در منطقه برای شبکه ۲۰ کیلوولت، استفاده می‌شود.

پست‌های کمپکت معمولاً در مکان‌ها و فضاهای باز نصب و راه‌اندازی می‌شوند. پست کمپکت در حقیقت به محیط یا فضایی از قبل ساخته‌ شده هم گفته خواهد شد. این نوع از پست‌های برق به‌آسانی قابل حمل‌ و نقل هستند و از کمترین میزان ساخت‌ و ساز بهره‌مند هستند. برای نصب و قرارگیری پست کمپکت، به‌طور کلی نیاز به زمان زیادی نبوده و می‌توان این نوع پست را با حداکثر اطمینان و بالاترین ایمنی بهره‌برداری کرد.

ساختمان اصلی پست کمپکت به‌صورت کلی شامل یک سری از فونداسیون‌های مناسب به همراه ساختارهای اسکلت فلزی بوده و کلیه‌ی درب و بدنه‌های آن با پوششی از ورقه‌های فلزی محکم، ساخته می‌شود؛ پست‌های کمپکت همچنین به همراه سایر وسایل و تجهیزاتی مثل تابلو برق صنعتی، تابلو برق فشار ضعیف، ترانسفورماتور و دیگر وسایل و قطعات جانبی نصب می‌شود.

افراد اساساً در بیشتر ساختمان‌ها و مراکز صنعتی از پست‌های کمپکت از پیش ساخته شده استفاده می‌کنند. پست‌های کمپکت به‌صورت کلی در اکثر صنایع سبک و سنگین مثل پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های توزیع برق، نیروگاه‌های بادی، شبکه‌های توزیع برق فشار متوسط و… کاربرد دارند. از مزیت‌های پست کمپکت می‌توان به نصب آسان، بهره‌برداری راحت، کاهش هزینه ساختمانی، امکان نصب در مکان‌های عمومی اشاره کرد.

نصب پست کمپکت

انواع پست کمپکت

پست‌های کمپکت به‌صورت کلی و باتوجه به مشکلات مربوط به کمبود جا و هزینه‌های زیاد زمین در شهرهای بزرگ یا شهرک‌های صنعتی، اساساً از اهمیت زیادی برای حفظ شرایط ایمنی خود برخوردار هستند. در این نوع از پست استفاده از وسایل و تجهیزات الکترونیکی امن و خوب از اهمیت بسیاری برخوردار است. پست کمپکت به‌طور کل با بهره‌گیری از استانداردها و فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و این نوع از پست توانسته بخشی از نیازهای افراد را به‌خوبی برطرف نماید. در قسمت زیر به عمده‌ترین نوع‌های پست کمپکت اشاره می‌شود:

🟢 پست‌های کمپکت از پیش‌ساخته: این نوع از پست‌های توزیع برق با استفاده از فناوری‌های مدرن و روز دنیا و همچنین باتوجه به استانداردهای جهانی طراحی می‌شوند. پست کمپکت از پیش‌ساخته دارای حداکثر ضریب ایمنی و ماندگاری است و میزان بار الکترونیکی بسیاری از افراد را با سرعت بسیار عالی تأمین خواهد کرد. این نوع از پست‌ها به‌صورت کلی شامل هواکش‌های مناسبی برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به درون پست می‌باشند.

🟢 پست کمپکت دفنی: پست‌های کمپکت دفنی به‌صورت کلی بیشتر در مکان‌هایی که اصلاً فضایی برای نصب پست ندارند، استفاده می‌شوند. پست کمپکت دفنی در زیر آب هم فعالیت کرده و کابل آن نیز از جنس ضد آب است.
دیگر نوع‌های پست کمپکت به‌صورت زیر هستند:

۱- پست کمپکت از قبل ساخته‌ شده با سایز معمولی و بدنه فلزی

۲- پست کمپکت از پیش‌ ساخته شده با ابعاد معمولی و بدنه ساندویچ پنل

۳- پست کمپکت از پیش‌ ساخته شده نیمه دفنی

۴- پست کمپکت از پیش‌ ساخته تمام دفنی

۵- پست کمپکت موبایلی

۶- پست کمپکت پد مانند تمام روغنی

۷- پست کمپکت مدولار گازی یا نیمه روغنی

لوازم و تجهیزات پست کمپکت

لوازم و تجهیزات پست کمپکت شامل موارد زیر خواهند بود:
بدنه پست کامپکت: بدنه این تجهیز معمولا از بتون، فلز یا فایبر گلاس تولید می‌شود و سپس رنگ‌آمیزی آن را با رنگ پودری الکترواستاتیک انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود که در سطح بدنه آن یک گستره عایقی ایجاد شود.
ترانسفورماتور: از آن جایی که باید نیروی برق توزیع شود از ترانسفورماتور بهره می‌برند. بار ترانس با توجه به دمای محیط، میزان قدرت پست کمپکت و کلاس حرارتی مشخص می‌شود. ترانسفورماتور با توجه به تراکم بار در مناطق شهری، ظرفیتی حدود ۸۰۰ کیلو ولت آمپر دارد.
تابلو برق فشار متوسط: در ساختمان پست کمپکت از تابلو سه سلولی 20kw، تابلو برق فشار ضعیفی با ظرفیت ۴۰۰ کیلو ولت و تابلو برقی فشار متوسط با ظرفیت ۸۰۰ کیلو ولت استفاده شده است. هر تابلو استفاده شده در این محفظه توسط یک کابل هادی به زمین متصل شده است.
تجهیزات اندازه‌گیری: اجزای کوچک و بزرگ زیادی داخل پست‌های توزیع کننده وجود دارد که در نهایت عملکرد آن‌ها به توزیع مناسب نیروی برق ختم می‌شود. از جمله تجهیزات اندازه‌گیری داخل این تابلو برق می‌توان به بریکرها، فیوزها، کنتورها و… اشاره کرد. هر کدام از این تجهیزات مشخصات منحصر به خود را دارند و برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شوند.
اینترلاک: اینترلاک مجوز زدن کلیدهای داخل محفظه را صادر می‌کند. در واقع این قطعه شامل بخش‌های مختلف مابین تابلو برق می‌شود. زمانی که این قطعات در حالت باز هستند می‌توان کلیدهای قدرت، قطه و وصل و یا جدا کننده را فعال کرد. سیستم قفل کننده یا اینترلاک یک سیستم مجاز کننده کلید زنی خواهد بود که سطح ایمنی تجهیزات را در زمان تعمیر یا کار با پست افزایش می‌دهد.
سیستم حفاظتی و امنیتی: اساسا در زمان بهره‌برداری از سیستم این کار را برای کاهش ضریب بروز خطا انجام می‌دهند.

نقشه پست کمپکت

به‌صورت کلی یکی از نکات اساسی و کلی که افراد در هنگام تهیه‌ی نقشه پست کمپکت باید به آن توجه نمایند، رعایت کردن ظاهر شهری و زیبایی مورد نیاز در طراحی نقشه و محاسبات است. نقشه و طراحی اتاقک این نوع از پست برق باید به صورتی باشد که بتوان پست را به‌ آسانی با پیچ و مهره به زمین وصل کرد. بعد از طراحی پست‌های کمپکت باید پست را در فونداسیون نصب نمود. بدنه اصلی این نوع از پست‌های توزیع برق از جنس گالوانیزه بوده و در مقابل انواع آتش‌سوزی‌ها، ضربه‌های مکانیکی، خوردگی‌ها و… از حداکثر مقاومت و پایداری برخوردار هستند.

در نقشه‌ی طراحی پست کمپکت به‌صورت کلی باید به معیارهای وزن و اندازه توجه ویژه‌ای شود. در نقشه طراحی پست کمپکت برای ورود به پست و امکان دسترسی به وسایل و تجهیزات، باید دو قسمت ورودی و مسیر مشخص شود. عرض ورودی درب‌ها در پست کمپکت برای جایگزینی و انتقال وسایل جانبی باید در حدود ۵۰ الی ۶۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شود. در قسمت درب پست کمپکت معمولاً از میکروسوئیچ استفاده خواهد شد تا به هنگام باز شدن درب، چراغ‌های سقفی روشن‌شده یا زنگ هشداردهنده‌ی ورود به پست زده شود.

نقشه پست کمپکت

پست کمپکت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

لوازم و تجهیزات پست کمپکت

قبل از معرفی اجزای پست کمپکت لازم است که شناخت کافی راجع به آن داشته باشید. سوال این است که پست کمپکت چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟ در حقیقت پست کمپکت یک تجهیز جدایی ناپذیر از صنایع مختلف است که در صورت‌عدم وجود آن، نمی‌توان بسیاری از کارها را پیش برد. پست کمپکت همان پست توزیع کننده جریان برق است که در مکان‌های مختلفی تولید می‌شوند و یا این که از قبل به صورت آماده وجود دارند و در یک مکان نصب می‌شوند. آن دسته از پست‌هایی که از پیش ساخته شده باشند را «کمپکت» می‌گویند. احتمالا در طول روز که از خیابان‌ها عبور می‌کنید آن‌ها را دیده باشید؛ اما به صورت دقیق با آن‌ها آشنایی نداشته باشید.

این پست‌های کمپکت انواع مختلفی دارند که بیشتر شبیه به کیوسک هستند و معمولا از بتن یا فلزات تولید می‌شوند. از آن جایی که محدودیت فضایی وجود دارد نمی‌توان که یک پست کمپکت را به صورت دائمی طراحی کرد. در ساختار داخلی پست کمپکت ترانس‌ها، تابلوهای برق و یا تجهیزات مختلف دیگری واقع شده است. برای جا دادن به تجهیزات الکتریکی این پست را در صنعت ساختمان‌سازی هم استفاده می‌کنند، که منجر به ایجاد ایمنی زیاد در محل کار می‌شود و البته در آخر کار هم به راحتی می‌توان آن را حمل و نقل کرد. در حالت کلی پست کمپکت را در مکان‌های عمومی و فضاهای باز استفاده می‌کنند. البته در بسیاری از موارد در ایستگاه‌های مخابراتی و رادیویی هم کاربرد خواهند داشت.

طراحی و تولید این پست‌ها با توجه به مقدار فضا و محل نصبی که دارند کاملا متفاوت است؛ اما در تمام طرح‌های عمومی اولیه در پست‌های کمپکت مشترک خواهد بود. در ادامه به نحوه نصب، ویژگی‌ها و اجزای مختلف پست‌های کمپکت می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

نصب پست کمپکت

طراحی اتاقک پست کمپکت باید به صورتی باشد که به راحتی با استفاده از پیچ و مهره بتوان آن را به زمین وصل کرد و سپس آن را در فونداسیون نصب و راه اندازی کرد. نکات بسیار مهمی در نصب این تجهیز در فونداسیون وجود دارد و باید به آن‌ها توجه کنید.
برای مثال زمانی که می‌خواهید پست کمپکت را نصب کنید باید به دستورالعمل سازنده آن توجه کنید.
یا این که در زمان نصب این تجهیز حداقل درب قسمت فشار متوسط را به طرف عابر عمومی قرار دهید؛ در این صورت است که مشکلات مربوط به یخ زدگی، گرد و غبار، بارندگی و… به حداقل می‌رسد و هنگام باز و بسته کردن درب مشکی ایجاد نمی‌شود.
گفتنی است که وزن پست باید به صورتی باشد که فونداسیون توانایی تحمل آن را داشته باشد و آسیب به هر دو وارد نشود.
نکته بعدی که در هنگام نصب این محصول باید به آن توجه کنید این است که کابل‌های تابلو در تماس با لبه‌های تیز آن قرار نگیرند تا صدمه نبینند.
مورد بعدی این است که در هنگام نصب این تابلو برق آن را حدود ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از زمین قرار دهید تا آب جلوی آن جمع نشود.

قیمت پست کمپکت

قیمت کلی و یا هزینه تولید یک پست کمپکت از قبل ساخته شده اساساً بستگی به جنس و نوع سازه پست و وسایل و تجهیزات داخلی و جانبی مورد استفاده شده در ساخت پست دارد. به‌صورت کلی با توجه به مکان نصب پست کمپکت، شرایط آب و هوایی این پست، نزدیکی به اماکن عمومی، قرار گرفتن وسایل جانبی گران‌ قیمت برقی در پست برق و… توجه به کیفیت ساخت پست کمپکت بسیار مهم و ضروری است. قیمت انواع مختلف پست کمپکت باتوجه به استانداردها و جنس ورقه‌های به‌کاررفته در بدنه‌ی پست نیز تعیین خواهد شد.

ویژگی‌های پست کمپکت چیست؟

ویژگی‌های پست کمپکت چیست؟

ویژگی‌های متعددی برای پست‌های کمپکت وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم. اساسا هر پست کمپکتی که تولید می‌شود مجهز به روشنایی و تهویه کنترل شده با ترموستات مناسب خواهد بود. البته روی فونداسیون بر سطح زمین به راحتی نصب می‌شود اما ورود به زیرزمین پست معمولا از طریق دریچه فراهم می‌شود. باید بدانید که بخش‌های LV، MV و Transformer از همدیگر مجزا هستند
برای ساخت بدنه این پست‌ها از دو ورقه ۲۰۵ میلی‌متری استفاده می‌شود که آن‌ها را رنگ‌آمیزی می‌کنند. ناگفته نماند با رنگ‌های کوره‌ای و الکترواستاتیک این کار را انجام می‌دهند.
نصب قطعات و اسکلت این پست‌ها در زمان کمی انجام می‌شود و به صورت پیچ و مهره‌ای روانه بازار می‌شوند. جابه‌جایی این پست‌ها به راحتی انجام می‌شود و نیاز به نگهداری زیادی هم ندارند.
با شرایط آب‌وهوایی مختلف سازگار هستند چرا که از بتن و فلز ساخته شده‌اند. به همین دلیل آسیبی نمی‌بینند و در هر مکانی قابل استفاده خواهند بود. آماده‌سازی این تجهیزات زمان زیادی نمی‌خواهد به همین دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل مشتری داده می‌شوند.
در مکان‌های مختلفی همچون ساختمان‌های تجاری، پارک‌ها، نیروگاه‌ها، سدسازی، برج‌های مسکونی، شرکت‌های تولیدی و صنعتی، شبکه‌های توزیع برق و… کاربرد دارند.

پست کمپکت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

مزایای پست کمپکت

حال که متوجه شدید پست کمپکت چیست بهتر است با مزیت‌های استفاده از آن هم آشنا شوید:
» قابلیت حمل و نقل آسانی دارد: اساسا جابه‌جا کردن این پست‌ها سخت نیست و پس از این که پروژه به اتمام رسید، می‌توانید آن را از مکانی که نصب شده بردارید.
» در هزینه و زمان صرفه‌جویی می‌شود: زمان تولید این تجهیز زیاد نیست و یا این که برای نگهداری از آن به هزینه زیادی احتیاج نخواهید داشت.
» ایمنی بالایی دارند: یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های این پست‌ها ایمنی زیاد آن‌ها است. پست کمپکت تجهیزات و لوازم برقی زیادی را داخل خود نگهداری می‌کند و در یک مکان عمومی در دسترس همه نخواهد بود و اما به راحتی در دسترس اپراتور برق قرار خواهد داشت.
» با شرایط جوی مختلف سازگار است: استحکام و مقاومت پست‌های کمپکت نسبت به رطوبت و آلودگی و حرارت و… بسیار زیاد است؛ به همین دلیل در هر شرایط جوی می‌توان از آن استفاده کرد.
» ظاهری زیبا متناسب با دکوراسیون شهری: معمولا ابعاد و اندازه بزرگی برای این تجهیزات در نظر گرفته نشده است به همین دلیل فضای شهری را نامنظم نمی‌کنند و می‌توان آن‌ها را در هر مکانی نصب کرد.

معایب پست کمپکت

پست‌های کمپکت به‌صورت کلی دارای یک سری از عیب‌های عمده بوده و در قسمت زیر به آن‌ها نیز اشاره می‌شود:

1- جنس بدنه اصلی پست‌های کمپکت از فلز بوده و بعد از گذشتن زمان دچار زنگ‌ زدگی و انواع خوردگی‌ها خواهند شد.

2- پست‌های کمپکت به دلیل وزن بسیار زیاد، در حمل‌ و نقل کردن سخت و مشکل‌‌زا هستند.

3- بعضی از پست‌های کمپکت از جنس بتن بوده و در آینده بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها به وجود می‌آیند. (مثل مشکل خوردگی آرماتور در پست‌ کمپکت)

سخن نهایی

در این مطلب به سوال پست کمپکت چیست؟ پاسخ دادیم و سعی کردیم که آن را از جوانب مختلف بررسی کنیم تا اطلاعات کافی به شما ارائه دهیم. در حالت کلی پست کمپکت یک توزیع کننده جریان برق بود که در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی و مزیت‌های زیادی دارد که در صنایع مختلف امکان استفاده از آن را گسترش داده است. امیدوارم که این مطلب مفید واقع شده باشد و اطلاعات کافی از آن دریافت کرده باشید. در صورت داشتن هر گونه نظر یا پیشنهادی می‌توانید آن را برای تابلو پاور کامنت کنید.

به‌روز رسانی در تاریخ 1401/06/27

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*